Murat Tuğsuz , Coşkun Aral’ın unutulmaz belgeseli Haberci’nin ve Digitürk’de yayınlanan İZ TV’nin tüm müziklerini, aynı zamanda TRT’nin ve  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı birçok yapımın müziklerini yapan 135 albüme imzasını atmış profesyonel müzik adamıdır.

Yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümünde yapan sanatçı 24 farklı enstrümanı başarı ile çalabilmekte ve bunun yanı sıra bilgisayar ile müzik üretme konusunda uzmandır.

Sanatçının Türkiye ve Dünya televizyonlarında şu ana kadar yaklaşık 2500‘ün üzerinde bestesi kullanılmıştır.

iz tv ve haberci belgeseli’nin müziklerinin dışında Hollywood Film Sektöründeki SKY DANCE ve PARAMOUND PİCTURES gibi bazı firmalara yaptığı fragman müzikleri  , Tv8 ana jeneriği ,TRT Anadolu kanalı ana jeneriği ve haber jenerikleri , LG electronics Formula 1 tanıtım ana jenerikleri , Savaş karakaş ‘ın Çanakkale , muavenent ve mustafa ertuğrul belgesellerinin müzikleri GÖLGELER İÇİNDE , ZEBUN , DADAŞ , KARAOĞLAN ve Çanakkale Yolun Sonu filmleri ile” Bu Günün Saraylısı ” ve ”Yasak” dizileri için fragman ve bölüm içi müzikleri yine 2014 te Kanal D de yayınlanan ” ALABORA ” yarışması ve Atv de yayınlanan Döndür Şansını ve Show tv de yayına giren Titizmisin adlı yarışmalarının  tüm müzikleri bazı öne çıkan çalışmalarıdır .

Sanatçı’nın daha önce yapmış olduğu bir çok reklam ve tanıtım müzikleri Halen hemen her gün birçok televizyon kanalında kullanılmaktadır .

Sanatçı 65 adet solo albümünün yanı sıra yurt dışında çıkan 70 adet compilation ile toplam 135 adet albüme imzasını atmıştır .  2012 yılında İngiltere Amerika ve Almanya da faaliyet gösteren plakçılık şirketi NeuAge Records‘u kurarak buradan newage chillout ve kinder musik ( Lullabies ) tarzı yapımlarını dünya müzik piyasasına sürmektedir.

Ayrıca yine İngilterede bulunan Fengshui Records ile birçok ortak yapımlara imza atmış , bu yapımlardan bazıları türkiyede çıkan power fm extra lounge respect series vol 2. ve 360 lounging 2 gibi karışık albümlerde yer almıştır.

Türkiye’de en çok belgesel müziği yapan sanatçı unvanını elinde tutan sanatçı aynı zamanda Türkiye’nin ilk surround 5.1 Dts ( çevresel ) müziklerini de 2002 senesinde üretmiş fakat ne yazık ki o dönemde teknolojik yeterlilik olmadığından ve prodüktörlerin satış kaygısından dolayı bu çalışmalarını bir albüme çevirememiştir .

Sanatçı’nın en çok beğenilen eserlerinden  Şehr-i İstanbul projesi “2010 İstanbul Avrupa’nın Kültür Başkenti” projesi kapsamında hazırlanan Byzantion’dan İstanbul’a bir başkentin 8000 yılını anlatan ( Efsane İstanbul ) Belgeselinin ve İz TV için hazırlanan İstanbul belgeselleri’ nin müziklerinden oluşmaktadır.

Üniversite yıllarından itibaren ses dalgalarının fiziki ve ruhsal etkilerini araştıran Murat Tuğsuz edindiği bilgiler ve yaptığı deneyler sonucunda bebeklerin zeka gelişimine katkı sağlayan ve beyindeki delta dalgalarını düzenleyerek rahatlama sağlayan özel frekanslarda ninniler üreterek  dünyada ilk denebilecek bir proje olan Ninni Perisi albümlerini üretmiştir . Bu albüm , çıktığı 2011 senesinden beri  en çok satan çocuk cd’si dir .

Haberci belgeselinin müziklerinden oluşan ilk albümü Haberci Etnik  2006 senesinde çıkmış bunu takiben
2007 de Young Sufi
2008 de Şehri İstanbul
2009 da Young Sufi 2
2010 da Şehr-i İstanbul 2 ve Günahkar
2011 de Ninni Perisi ,   Ayasofya   İstanbul’u dinliyorum ve Constantinopole
2012 de Üsküdara Giderken  ,   Bosphorus   ,   The day and night  We gonna feel  it  ,  Street of taxim   I Want to Know   ,  Astral Travel
2013 te Space Travel  , Among the Clouds ,  Bosphorus End of time , Uçurum , Give Me One More Chance
2014 te İn the mood Mausoleion Glass Harmonica At the Cathedral 
2015 te Higher Consciousness , 2017 de Documentary Compositions

Relaxa – The Great Pyramid of Giza , Peaceful Lullabies ve

Akustik 2017 albümleri çıkmıştır .